CB radio w pracy zawodowych kierowców jest niezwykle przydatnym narzędziem, bez którego wielu z nich nie wyobraża sobie rozpoczęcia trasy. Możliwości jakie daje radiotelefon stanowią nieocenione wsparcie podczas poruszania się po drogach większości krajów Europy. Kontakt z innymi uczestnikami ruchu daje możliwość wymiany ważnych dla nich informacji i pozwala uniknąć najczęstszych problemów spotykanych w transporcie.

Posiadanie i użytkowanie CB radia w Polsce nie wymaga posiadania żadnych zezwoleń dlatego jest ono tak powszechnie wykorzystywane. Z tej formy komunikacji korzystają kierowcy wszystkich kategorii pojazdów zarówno zawodowi truckerzy jak i zwykli użytkownicy dróg, a to właśnie liczba użytkowników systemu stanowi o jego sile. Należy jednak pamiętać, że brak prawnych regulacji nie dotyczy wszystkich krajów. Kierowcy podróżujący poza granicami naszego kraju powinni wiedzieć, że w niektórych Europejskich krajach wymagane jest zezwolenie na korzystanie z CB radia. Takie ograniczenia funkcjonują w Bułgarii, Chorwacji, na Cyprze, w Hiszpanii, Irlandii, Macedonii, na Malcie, w Rosji, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji i Turcji. A ponadto całkowity zakaz używania CB radia obowiązuje w Rumunii i Irlandii Północnej. Nietypowe rozwiązania prawne funkcjonują w Austrii, gdzie kierowcy nie mogą używać radiotelefonów multisystemowych ani takich, które pracują w polskim systemie.

Kierowca decydujący się na zakup CB radia z pewnością szybko doceni zalety tego urządzenia jednak, aby móc sprawnie komunikować się w ten sposób i w pełni korzystać ze wsparcia innych użytkowników dróg warto zapoznać się z ofertami różnych producentów i wybrać urządzenie dostosowane do własnych potrzeb.