Jakich przepisów ruchu drogowego należy przestrzegać w Grecji? Co musi znaleźć się w obowiązkowym wyposażeniu pojazdów? Rozwiewamy najczęstsze wątpliwości kierowców!

Niezbędne dokumenty

Zaczniemy od najważniejszego – dokumentów, które przydadzą Ci się podczas Twojej podróży. Jadąc do Grecji, musisz zapakować:

– dokument, który potwierdzi Twoją tożsamość – dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy lub paszport, ważny co najmniej trzy miesiące,

– polskie prawo jazdy,

– ubezpieczenie OC,

– dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym.

Zalecane jest ponadto posiadanie ubezpieczenia NNW.

Przepisy prawne

Przepisy drogowe w Grecji niewiele różnią się od tych obowiązujących w naszym kraju. Ruch pojazdów jest prawostronny, respektowana jest reguła prawej ręki. Inaczej jest tylko na rondach, gdzie pierwszeństwo mają pojazdy dopiero na nie wjeżdżające a nie te, które już się po nich poruszają.

Kierowca nie ma obowiązku włączania świateł mijania w ciągu dnia, chyba że zmuszają go do tego warunki atmosferyczne. Nocą korzystanie ze świateł jest obowiązkowe.

Kierowcy i pasażerowie mają obowiązek używania pasów bezpieczeństwa, z wyjątkiem:

– taksówkarzy,

– kobiet w ciąży,

– kierowców samochodów dostawczych.

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila dla kierowców doświadczonych i 0,2 promila dla kierowców początkujących i dla kierowców zawodowych. Obowiązuje także całkowity zakaz korzystania z telefonów komórkowych w czasie jazdy, chyba że odbywa się to przy użyciu zestawu głośnomówiącego lub słuchawki bezprzewodowej.

Prędkość

Ograniczenia prędkości w Grecji przedstawiają się następująco:

– w terenie zabudowanym dla wszystkich pojazdów – 50 km/h,

– w terenie niezabudowanym dla osobówek i samochodów ciężarowych poniżej 3,5 t – 90 km/h, dla pojazdów z przyczepami i ciężarówek – 80 km/h,

– na drogach ekspresowych dla samochodów osobowych i ciężarowych poniżej 3,5 t – 110 km/h, dla pojazdów z przyczepą i ciężarówek powyżej 3,5 t – 80 km/h,

– na autostradach dla osobówek i ciężarówek poniżej 3,5 t – 130 km/h, dla pojazdów z przyczepą i ciężarówek powyżej 3,5 t – 80 km/h.

Dodatkowe wyposażenie

Jeśli chcesz przejechać przez Grecję bez ryzykowania mandatem, w samochodzie musisz posiadać:

– apteczkę,

– gaśnicę – we wnętrzu auta, nie w bagażniku,

– trójkąt ostrzegawczy; w przypadku podróżowania z przyczepą – dwa trójkąty

– dodatkowe lusterka boczne, jeżeli podróżujesz z przyczepą, która jest szersza od pojazdu ciągnącego.

Do zalecanego, nieobowiązkowego wyposażenia samochodu w Grecji zalicza się:

– kamizelka odblaskowa.

Bieżnik opon samochodowych musi mieć co najmniej 1,6 mm wysokości. Jeżeli warstwa śniegu lub lodu znajduje się na drodze, możesz użyć dodatkowo łańcuchów śniegowych.

W Grecji nie obowiązują żadne przepisy dotyczące posiadania zapasowego kompletu żarówek, oraz dodatkowego koła.

Drogi płatne

W Grecji spotkasz sieć autostrad i dróg płatnych, która liczy ponad 2000 km. Płatność uiścisz wyłącznie w EURO, gotówką lub korzystając z systemu elektronicznego poboru opłat “Fast Pass”.

Przepisy drogowe w Grecji są egzekwowane bezwzględnie, a mandaty potrafią być bardzo wysokie. Dlatego lepiej dokładnie przygotować się do podróży, a będąc na miejscu – zwracać uwagę na znaki i dostosowywać się do obowiązujących zasad.

Posted in Uncategorized