Na wszelki wypadek wyjaśniam. Płynu AdBlue nie należy spożywać! Tytuł ma charakter przewrotny. Prawie tak bardzo, jak opinie na temat tego roztworu mocznika z wodą demineralizowaną.

Nic dziwnego, że zdania na temat katalizatorów CSR są podzielone, przynajmniej tak bardzo, jak Berlin przed upadkiem muru. Z jednej strony barykady stoi ekolog, którego zadaniem jest walczyć o dobro środowiska. I dobrze. Ciężko jest żyć bez pieniędzy, ale bez powietrza z tlenem żyć się nie da. Z drugiej strony spotykamy jednak truckersa, któremu układ neutralizacji spalin nie rzadko, dokłada kolejnych problemów i bardzo sprawnie gra na nerwach.

Przyjrzyjmy się stanowisku numer jeden. Związki chemiczne w AdBlue nie są niebezpiecznie dla środowiska, ani człowieka. Redukują natomiast szkodliwe substancje przedostające się do powietrza podczas spalania. Ma to sens, biorąc pod uwagę, ile spalić potrafi kilkudziesięciotonowa maszyna. Technologia niejednokrotnie jest wymagana w autach większego kalibru.

Drugą stroną medalu jest kierowca i jego problemy, których i bez tego ma sporo. Mankamentem AdBlue jest jego tankowanie. Cena w zależności od miejsca zakupu, potrafi się kolosalnie różnić. Trzeba go często uzupełniać, ponieważ w przypadku samochodów ciężarowych zużywa się na prawdę szybko.

Myślisz, że informację, która komunikuje Ci brak płynu, możesz zignorować? Proszę bardzo. Samochód przejdzie w tryb awaryjny. Jest to jednoznaczne z utratą mocy silnika przez pojazd, a w pojazdach Euro 6 ograniczeniem również prędkości nawet do 20 km/h. Spróbuj jechać 20 km na godzinę po autostradzie!

Katalizatory SCR nie są niezniszczalne, jak również cały osprzęt Ad blue – grzałki, wtryskiwacz, pompa. Wszystko co działa może się zepsuć. A jeśli może, to prędzej czy później to zrobi i niestety powoduje to przestoje pojazdów za czym nie przepadają właściciele, kierowcy, spedytorzy. Nie dziwi zatem, że na wielu forach internetowych dla kierowców, możemy znaleźć wzmianki o usłudze „wyłączenia Ad Blue”

Zamysł technologii jest jak najbardziej sensowny. Dbanie o środowisko to piękna idea. Jednak ilość problemów, jakie mogą przytrafić się stosującym katalizatory SCR, woła o pomstę do nieba.