Może się wydawać, że każda kabina tira wygląda identycznie. Prosty fotel, niezbędne mechanizmy, niekiedy miejsce do spania – to elementy, które możemy znaleźć w każdej z nich. Wielu kierowców dostrzega jednak konieczność zaopatrzenia się w kilka dodatkowych narzędzi, które znacznie ułatwiają i uprzyjemniają dalekie podróże samochodem ciężarowym. Jakie najczęściej możemy znaleźć w tirowych kabinach?

Nawigacja GPS

Choć wielu kierowców samochodów osobowych nie wyobraża sobie wyruszenia w podróż bez nawigacji GPS z aktualnymi mapami – to w pracy kierowcy zawodowego staje się ona wręcz niezbędna. Nie tylko znacznie ułatwia dojechanie w odległe, nieznane miejsce, ale także informuje o robotach drogowych i innych nieprzewidzianych utrudnieniach.

Wiele urządzeń GPS dedykowanych samochodom ciężarowym, posiada wbudowane oprogramowanie, określające najważniejsze parametru pojazdu, takie jak jego waga, rozstaw osi czy wysokość. Znając te wartości, pomaga dobrać idealną dla samochodu ciężarowego trasę.

CB radio

To przydatne urządzenie, które umożliwia bezpośrednie kontaktowanie się z innymi uczestnikami ruchu, którzy także posiadają CB radio. Pozwala na szybką wymianę informacji, dotyczących m. in. wypadków, kolizji czy nieplanowanych robót drogowych.
Pamiętaj jednak, że w Austrii, Irlandii Północnej oraz Rumunii, korzystanie z CB radia jest nielegalne. Natomiast w niektórych państwach, m. in. w Bułgarii, Chorwacji czy Hiszpanii – na jego posiadanie wymagane jest zezwolenie.

Wideorejestrator

To niewielka kamerka, która służy do rejestrowania zdarzeń na drodze. Jest na stałe zamontowana w taki sposób, że nagrywa obraz obejmujący przednią, a czasem także tylną szybę.

Wideorejestrator przydaje się w sytuacji, gdy trzeba udowodnić po czyjej stronie leży odpowiedzialność za spowodowanie stłuczki lub wypadku. Może także okazać się niezwykle użyteczny, jeśli będziemy chcieli zgłosić odpowiednim organom niebezpieczne zachowanie innych uczestników ruchu drogowego – np. pijanych kierowców.

Kuchnia w kabinie

Wiele samochodów ciężarowych, przeznaczonych do pokonywania długich, międzynarodowych tras projektowanych jest tak, by jak ułatwić kierowcy codzienne funkcjonowanie. Jeżeli spędzasz w trasie tygodnie czy miesiące – codzienne spożywanie posiłków w przydrożnych jadłodajniach, może okazać się bardzo kosztowne.
W związku z tym, w niektórych kabinach umieszczone zostały kuchenki gazowe czy zlewy. Choć nie można podważyć wygody takiego rozwiązania i oszczędności, jakie za sobą niesie – nie wolno zapominać o swoim bezpieczeństwie! O ryzyku związanym z korzystaniem z butli gazowej w kabinie, pisaliśmy już tutaj.

Ozdoby

Każdy kierowca, który wiele czasu spędza poza domem chce, żeby miejsce pracy jak najbardziej przypominało jego własne cztery kąty. W kabinie nierzadko można znaleźć rodzinne zdjęcia, państwowe flagi, tabliczki z imionami lub inne dodatki które sprawiają, że kierowca czuje się w niej jak u siebie.