O szykujących się wzrostach cen na polskich autostradach słyszy się regularnie. Stalexport Autostrada Małopolska S.A. dniem z 1 marca tego roku wprowadziła w życie podwyżki cen za przejazd autostradą A4 dla pojazdów 2,3,4,5 kategorii. Oznacza to, że podwyżki nie obejmują jedynie motocykli i samochodów poruszających się na dwóch osiach.

Pojazdy zaliczające się do 2 kategorii (na dwóch osiach z czego przynajmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze lub samochody z przyczepą) i 3 kategorii (samochody o 3 osiach i 2 osiach, z których przynajmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami) zapłacą przejeżdżając za jeden punkt poboru opłat 18 zł, a za całość 36 zł.  Pojazdy 3 kategorii (o więcej niż 3 osiach z przyczepami, o trzech osiach z przyczepami i o więcej niż 3 osiach z przyczepami) oraz 4 kategori (ich wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy ujęte w przepisach o ruchu drogowym) przejeżdżając przez jeden punkt poboru opłat 30zł, a za całość 60 zł.

Kierowcy i firmy, którzy zakupili impulsy w ramach użytkowania kart A4 i A4GO, jeszcze przed końcem lutego tego roku mogą korzystać z nich w niższych cena przez 2 lata.  Obecnie kupując pakiet 20 impulsów na kartę A4GO dla pojazdów kategorii 2,3,4 musimy zapłacić 360 zł. W przypadku kart A4 to 360 zł dla kategorii 2 i 3 i 600 zł dla kategorii 4.