Praca kierowcy zawodowego ma wiele zalet. Spore zarobki, możliwość zwiedzenia kawałka świata czy podszkolenia się z języków obcych na pewno się do nich zaliczają.

Niestety, jedną z największych wad pracy kierowcy zawodowego jest fakt, że dużo czasu spędza w pozycji siedzącej, bez możliwości wstania i zrobienia sobie przerwy. A jak wiemy – długie siedzenie nie sprzyja zdrowiu. W połączeniu z brakiem aktywności fizycznej oraz niezdrową dietą, może powodować różne choroby.

Długie siedzenie może prowadzić do problemów z kręgosłupem, układem krążenia czy być jednym z powodów chorób takich, jak cukrzyca czy miażdżyca. Jednak większości tych schorzeń można przeciwdziałać – między innymim wprowadzając do swojej rutyny aktywność fizyczną. Dlatego dziś chcemy pokazać wszystkim kierowcom zawodowym, że w tej pracy – można być aktywnym!

Ćwiczenia na trasie

Choć na trasie raczej nie  mamy regularnego dostępu do siłowni nie oznacza to, że nie możemy wykonywać skutecznych ćwiczeń fizycznych. Możesz bez problemu połączyć je z pracą – sesja treningowa nie musi być długa. Wystarczy nawet kilkanaście minut codziennego treningu, aby nasz organizm był zdrowszy i abyśmy my – czuli się lepiej.

Jakie ćwiczenia możesz wykonywać?

  • Spacer po okolicy – pracując jako kierowca zawodowy, często odwiedzasz nowe miejsca. Dlatego będąc na postoju, wykorzystaj to – przejdź się na dziesięciominutowy spacer po okolicy, w której się zatrzymasz. Może uda Ci się odkryć jakieś ciekawe miejsce – polanę, jezioro czy opuszczoną chatę? Albo po prostu odetchnąć nieco świeższym powietrzem?
  • Bieganie – to jedna z naturalnych aktywności, które pozytywnie wpływają na układ krążenia. Gdy zatrzymasz się np. przy lesie, możesz wybrać się na krótką przebieżkę.
  • Skakanie na skakance – często niedocenianej, porzuconej w wieku dziecięcym to doskonały trening cardio. Możesz go wykonać nie ruszając się z miejsca – nawet na parkingu – a sama skakanka nie zajmuje dużo miejsca.
  • Siłownia dla truckerów – jeśli masz dostęp do takich miejsc – korzystaj z nich! W Europie pojawia się coraz więcej takich siłowni.
  • Ćwiczenia angażujące wiele grup mięśniowych – które możesz wykonywać np. na kawałku trawy czy na macie. Dobrze sprawdzą się choćby pajacyki czy burpees, które nie tylko przyspieszą Twoje tętno, ale i wzmocnią mięśnie.

Aktywność fizyczna nie tylko pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie, ale i na samopoczucie. Ćwiczenia potrafią obudzić lepiej, niż mocna kawa, a pobudzony umysł będzie bardziej skupiony na bezpiecznym prowadzeniu pojazdu.

Posted in Bez kategorii