To, kiedy należy wymieniać filtry w samochodzie zależy od bardzo wielu czynników. Na co zwrócić uwagę, decydując o częstotliwości wymiany filtrów?

Od czego zależy częstotliwość wymiany filtrów?

Za czynniki, które mają największy wpływ na termin wymiany filtrów uznajemy:

  • zalecenia producenta,
  • styl jazdy, rocznie pokonywaną odległość,
  • przeznaczenie samochodu,
  • miejsce zamieszkania.

Jak często wymieniać poszczególne filtry?

Filtr paliwa

Dzisiejsze silniki są bardzo czułe na zanieczyszczenia w paliwie. Główną rolą filtra paliwa jest oczyszczanie wszelkich zabrudzeń z paliwa.

Wymiana: zgodnie z zaleceniami producenta – co 20 – 100 tysięcy kilometrów. W przypadku aut ciężarowych eksploatowanych na trasach krajowych bądź międzynarodowych jest to od 60 do nawet 120 tysięcy kilometrów. Jeśli Twój samochód pokonuje rocznie niewielkie odległości, ok. 10 tysięcy kilometrów rocznie, wymiana powinna odbywać się raz na rok.

Ochrona: tankowanie na sprawdzonej stacji paliw.

Filtr oleju

To filtr, który ma za zadanie wyłapywanie nieczystości takich, jak pozostałości po niespalonym paliwie, produkty utleniania czy pył z powietrza.

Wymiana: wymień filtr oleju za każdym razem, gdy zmieniasz olej, czyli co ok. 20 – 100 tysięcy kilometrów W przypadku aut ciężarowych eksploatowanych na trasach krajowych bądź międzynarodowych jest to od 60 do nawet 120 tysięcy kilometrów, lub raz w roku.

Filtr powietrza

To filtr, który oczyszcza powietrze dostające się do silnika samochodu. Zabezpiecza przed dostawaniem się kurzu czy pyłu do układu dolotowego i silnika.

Wymiana: zazwyczaj producenci zalecają wymianę filtra co 20 – 120 tysięcy kilometrów, tu bardzo ważne są warunki użytkowania, w przypadku np. aut budowlanych filtry powietrza wymienia się bardzo często, częściej niż olej w silniku i filtr oleju, jest to spowodowane dużym zapyleniem środowiska w którym te auta pracują. Należy kupić nowy wcześniej, jeśli używany posiada odbarwienia, osadził się na nim nalot, pył czy inne nieczystości.

Filtr kabinowy

Chroni przed osadzaniem się nieczystości na klimatyzacji oraz zanieczyszczeniami z powietrza na zewnątrz – kurzem, smogiem, pyłkami, drobinkami gumy czy piaskiem.

Wymiana: raz do roku lub dwa razy do roku – jeśli często stoisz w korkach i jeździsz miejscami, w których jest duży ruch. Wymień filtr zawsze, jeśli czujesz nieprzyjemny zapach z kratek nawiewu lub szyby mocno parują. Jeśli poruszasz się po mieście, zainwestuj w filtr z węglem aktywnym.

Jak widzisz, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często należy wymieniać filtry w samochodzie. Decydując, kieruj się wytycznymi producenta, zaleceniami Twojego mechanika oraz – przede wszystkim – zdrowym rozsądkiem.