Jakość dróg w Europie wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nierzadko zdarzają się sytuacje, w których na trasie dochodzi do uszkodzenia opony. Na szczęście w wielu przypadkach może zostać ona naprawiona, a konieczność zakupu – odłożona w czasie. Na czym polega wulkanizacja opon?

Wulkanizacja opon

Wulkanizacja to proces, w wyniku którego otrzymywana jest guma, wykorzystywana między innymi do produkcji opon.

Głównym składnikiem opon samochodowych jest kauczuk. By wykorzystywać go do produkcji ogumienia, niezbędna jest obróbka termiczna, zwiększająca jego elastyczność – czyli wulkanizacja cieplna. Opracował ją Charles Goodyear w 1839 roku.

Początkowo, wulkanizacja polegała na podgrzewaniu kauczuku z siarką; dziś do jej przeprowadzania wykorzystuje się głównie różne odmiany polimerów oraz innych związków, które powodują tworzenie się mostków sulfidowych między cząsteczkami. W takim procesie, powstaje wykorzystywana do tworzenia opon elastyczna i odporna na uszkodzenia guma.

Proces wulkanizacji jest wykorzystywany nie tylko do produkcji opon, ale także do ich naprawy. W serwisach wulkanizacyjnych możesz spotkać się z dwoma metodami naprawy ogumienia:

– tradycyjną “na ciepło”, która umożliwia naprawę nawet bocznych uszkodzeń opon. Jej przeprowadzenie wymaga jednak dużej wiedzy i doświadczenia, by m. in. stworzyć poprawny lejek uszkodzenia, obliczyć grubość opony czy też dobrać mieszankę o określonych parametrach twardości po wulkanizacji,

– nowoczesną tzw. chemiczną wulkanizacją “na zimno”. Ta metoda pozwala na naprawę niewielkich, punktowych uszkodzeń, takich jak przebicie opony gwoździem.

Przed wulkanizacją

Zanim serwis rozpocznie naprawę uszkodzonej opony, niezbędne jest przeprowadzenie dokładnych oględzin. Ich głównym zadaniem jest ocena stanu zniszczeń, która pomoże podjąć decyzję, czy wulkanizacja może zostać przeprowadzona. Przeprowadzenie oględzin wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także odpowiednich narzędzi.

Niestety, niektóre uszkodzenia nie nadają się do naprawienia. W takiej sytuacji konieczny jest zakup nowej opony.

Pamiętaj o przeglądach!

Jesteś właścicielem firmy transportowej? Pamiętaj o regularnych przeglądach ogumienia Twoich samochodów! Guma z upływem czasu zmienia swoje właściwości – intensywnie użytkowana, będzie tracić przyczepność. W oponach, przy łączeniu gumy z felgą, mogą także pojawiać się nieszczelności, których istnienie skutkuje odpływem powietrza z opony. Zadbaj o bezpieczeństwo swoich pracowników, oddając swoją flotę na cykliczne przeglądy ogumienia.